تبلیغات
روزنامه دیواری - باران های هیدروکربنی دریاچه های تیتان را پر می کنند
لطفا نظر بگذارید...

باران های هیدروکربنی دریاچه های تیتان را پر می کنند

6 اسفند 87 11:12 ق.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: نجوم ،
تصاویر اخیر فضاپیمای کاسینی ناسا از تیتان با ثبت تغییراتی در دریاچه ها که ناشی از بارش باران است، وجود دریاچه هایی از هیدروکربن مایع را تایید کردند.

برای سالیان متعدد، دانشمندان کاسینی گمان می کردند که مناطق تیره و تاریک نزدیک قطب های شمال و جنوب تیتان ممکن است دریاچه هایی از مایع باشند. تحلیلی که در 10بهمن ماه در مجله ی «Geophysical Research  Letters» از تصاویر جدید مناطق قطب جنوبی تیتان منتشر شد، خصوصیات دریاچه جدیدی را آشکار می سازد که در تصاویر گرفته شده از همان مناطق در سال گذشته دیده نشده بود. وجود سیستم های ابری گسترده که در طی یک سال ناحیه را می پوشانند بیان کننده این است که دریاچه های جدید ممکن است نتیجه ی یک باد و باران شدید باشند و احتمال وجود ، اندازه و توزیع تعدادی از دریاچه ها بر روی سطح تیتان ممکن است به آب و هوای قمر و تغییر فصول بستگی داشته باشد.

Image

دوربین های با وضوح بالای بخش علمی تصویربرداری کاسینی (ISS) امروزه تمام سطح تیتان را با یک مقیاس جهانی نقشه برداری کرده اند. یک نقشه به روز شده از تیتان که هفته گذشته توسط تیم تصویر برداری کاسینی منتشر شد، شامل نخستین تصاویر فروسرخ نزدیک از قسمت هایی از " ناحیه­ ی دریاچه " در شمال نیمکره اصلی تیتان است که در تاریخ  25 مرداد 1387 عکس برداری شده بود (نیمکره ی اصلی یک قمر نیمکره ایست که جهت چرخش آن به دور خود همواره به سوی جهت حرکت قمر به دور سیاره است). تصاویر جدیدی که از ISS بدست آمده، مکمل داده های باوضوح بالای حاصل از طیف نمای نقشه برداری نورمرئی و فروسرخ کاسینی (VIMS) و ابزارهای RADAR هستند.

چنین مشاهداتی ذخایر بیشتری از متان مایع را در نیمکره ی شمالی نسبت به نیمکره ی جنوبی ثبت کرده است. دانشمندان کاسینی پیش بینی می کنند همچنان که نیمکره ی شمالی به سمت تابستان حرکت می کند، سیستم های ابری همرفتی عظیمی در آنجا شکل می گیرند و بارندگی های بیشتر در نیمکره شمالی نسبت به نیمکره جنوبی ، می تواند باعث پر شدن دریاچه های شمالی از هیدروکربن ها شود.

تعدادی از دریاچه های قطب شمالی بزرگ هستند. دریاچه ی کراکن میر (Kraken Mare) اگر پر شود ، مساحتی در حدود 400 هزار کیلومتر مربع دارد و از نظر اندازه تقریبا 5 برابر اندازه ی بزرگترین دریاچه ی شمال آمریکا است. تمام مناطق "دریاچه ای" تاریک قطب شمالی به وسیله ISS با وسعتی بیشتر از 000،510 کیلومتر مربع  مشاهده شده اند که به طور تقریبی 40 درصد وسیع تر از بزرگترین دریاچه زمین ،دریای خزر می باشند.

با این وجود، تبخیر از چنین منابع سطوح گسترده ای نمی تواند متان از دست رفته در اتمسفر توسط بارندگی و شکل گیری و رسوب گذاری نهایی در روی ذرات غبار آلود مشتق از متان را جبران کند.

 Image

تیتان تنها قمر در منظومه شمسی است که جو غلیظی دارد و فعل و انفعالات تدریجی پیچیده ای در آن رخ می دهد. دانشمندان مشغول بررسی این موضوع هستند که چرا مایعات به جای عرض های جغرافیایی پایین، در قطب ها جمع می شوند.

 «تونی دلگنیو»(Tony DelGenio) از موسسه گودارد ناسا و عضوی از گروه تصویر برداری کاسینی، گفت: "مدارهای تیتان ممکن است نسبتا خشک باشند زیرا همچنان که نور خورشید بین دو نیمکره جابجا می شود آنها فقط بخش مختصری بارندگی در بهار و پاییز را تجربه می کنند. دریافتن اینکه آیا ابرها و دریاچه های موقتی طی چند سال آینده در نزدیکی استوا شکل می گیرند یا نه بسیار جالب توجه خواهد بود".

 

 (برداشت هرگونه مطلب از این سایت با ذکر نام نویسنده و آدرس کامل منبع آزاد می باشد)

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -