تبلیغات
روزنامه دیواری - كوتوله های قهوه ای غیرعادی زیر ذره بین دانشمندان
لطفا نظر بگذارید...

كوتوله های قهوه ای غیرعادی زیر ذره بین دانشمندان

6 اسفند 87 09:25 ق.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: نجوم ،
"كاوشگر نقشه برداری فروسرخ گسترده میدان"(WISE)، سردترین، دورترین و پرغبارترین بخش های مبهم جهان را مورد بررسی قرارخواهد داد.

اجرامی كه جرمشان کمتر از 80 برابر جرم سیاره مشتری است، نمی توانند به ستاره ای پابرجا و واقعی تبدیل شوند و از طرفی مشكل بتوان آنها را سیاره نامید، زیرا این اجرام شناورهای مستقل و آزادی هستند که به دور دیگر ستارگان نمی گردند.

تلسكوپ WISE، ماهواره ای كاوشگر از رده متوسط به حساب می آید كه در طول موج های فروسرخ بین 1 تا 25 میكرون به کاوش آسمان می پردازد. نخستین اهداف علمی این ماهواره یافتن نزدیكترین ستاره ها به خورشید و درخشان ترین كهكشانهای موجود در جهان است. WISE در نوامبر 2009/آبان 88 به فضا پرتاب می شود و پس از سپری کردن یک ماه اول كه فاز آزمایشی است، اولین مأموریت آن 6 ماه به طول می انجامد.

Image
تلسكوپ WISE با قطر 15.7 اینچ (40 سانتیمتر) چندان هم از تلسكوپ هایی كه آماتورها استفاده می كنند بزرگتر نیست.

محقق اصلی این طرح پروفسور «ند رایت»(Ned Wright)، از دانشگاه UCLA است و آزمایشگاه پیشران جت این مأموریت را اداره خواهد كرد. WISE صدها هزار منبع ستاره ای را ثبت و فهرست خواهد كرد، كه خرده سیارات نزدیك زمین تا كهكشانهای دور را در برخواهد داشت.

  وایز مجهز به یك تلسكوپ 40 سانتیمتری است كه با استفاده از هیدروژن جامد، تا دمای °430-  فارنهایت (°C257-) سرد می شود. سپس با استفاده از 4 آشکارساز فروسرخ، در طول موج های 3.3،4.7، 12 و 23 میكرون تصاویری از سراسر آسمان تهیه می كند. طول موج هایی كه تقریباٌ 10 تا 30 برابر بلندتر از طول موج های مرئی قابل مشاهده برای چشم انسان است.

 

"کاوش های تمام-آسمان" در زمره مفیدترین ابزارها برای ستاره شناسان به حساب می آیند و به ما این امکان را میدهند كه غیرعادی ترین اجرام جهان، نظیر نزدیكترین ستاره ها و درخشانترین كهكشانها را كشف كنیم. و به تلسكوپ های بزرگی نظیر "تلسكوپ فضایی جیمز وب" كه در آینده ساخته خواهد شد كمك میكند تا به مطالعه و بررسی جزئی تر كدام نقاط بپردازد. برای اجرامی مثل كوتوله های قهوه ای كه بطور یكنواخت در فضا پراكنده اند، یك تحقیق سطحی و گسترده بهتر از تحقیقی عمیق اما در پهنۀ كوچكی از آسمان است. چراكه میتواند منابع بیشتری را در زمان كوتاهتری بیابد و چون در مورد تمام اجرام اطلاعاتی را تهیه میكند، نتایجش تا مدتها قابل استفاده خواهد بود.

Image

كوتوله های قهوه ای ستاره هایی هستند كه جرم كافی برای سوختن و هم جوشی هسته ای ندارند. آنها مانند ستاره ها متولد می شوند اما بدون عمل هم جوشی براحتی سرد شده و در نهایت از دید ما پنهان می شوند. پیش بینی میشود كه كمتر از دو سوم ستاره های همجوار ما كوتوله های قهوه ای باشند كه هنوز كشف نشده اند.

WISE با آشكار سازی جو غیرمعمول كوتوله های قهوه ای، این همسایه های سرد و تاریك را كشف میكند. دمای كوتوله های قهوه ای بقدری پایین است كه می توانند در جو خود مولكول هایی از قبیل متان، بخار آب و بخار آموناك را در را تشكیل دهند. بر خلاف بیشتر ستاره ها و كهكشان ها، كوتوله های قهوه ای بدلیل جذب متان، به صورت نقاطی تاریک در فیلتر 3.3 میكرونی وایز مشاهده می شوند. اما با اضافه كردن فیلتر 4.7 میكرونی روشن خواهند شد. این ویژگی برجسته به WISE این اجازه را میدهد چیزی حدود 1000 كوتولۀ قهوه ای را پیدا كند.

در حال حاضر ترتیب طیفی فعلی یعنی O B A F G K M L T ، كوتوله های قهوه ای گروه L و T با درجه حرارت زیر ° 620 (° C327) را نیز در بر دارد. WISE باید تعداد زیادی كوتولۀ قهوه ای سردتر از این، نظیر اجرامی كه در فاصلۀ بین ستاره ها و سیارات می باشند را كشف كند. ممكن است گروه جدید به طیف ها اضافه شود كه موقتاٌ آن را  Y نامیده اند. WISE موظف است تا كوتوله های بسیار سردی را كه در گروه Y هستند( و فعلا در حد فرضیه اند) نیز پیدا كند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -