تبلیغات
روزنامه دیواری - شناسایی مخفیگاه ویروس تبخال
لطفا نظر بگذارید...

شناسایی مخفیگاه ویروس تبخال

14 بهمن 87 02:51 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: زیست شناسی ،

شناسایی مخفیگاه ویروس تبخال

دانشمندان دانشگاه دوك موفق شدند نقطه ضعف ویروس تبخال معمولی را شناسایی كنند كه این كشف راه را به سوی كشف درمان‌های دارویی موثرتر هموار خواهد كرد.
یك ویروس‌شناس دانشگاه «دوك در دورهام» واقع در كارولینای شمالی كه پژوهشگر اصلی این تحقیق است، می‌گوید: بزودی قادر خواهیم شد كه ویروس تبخال معمولی (1 - HSV) ‌را از مخفیگاه خودش در بدن انسان بیرون بكشیم و با دارو به گونه‌ای موثرتر به آن حمله كنیم.
بریان كولن در این باره افزود كه با كمك تیم تحقیقاتی خود سرنخ‌هایی را كشف كرده‌اند كه نشان می‌دهد؛ چطور ژنی موسوم به LAT با كمك ویروس تبخال فعال شده و شروع به كار می‌كند.

این ویروس‌شناس كه 1 - HSV  را به عنوان یك جانور مطیع توصیف كرده خاطرنشان ساخت كه این ویروس در داخل نورون‌ها (سلول‌های عصبی) یك فرد چرت می‌زند و به این ترتیب دور از داروها و سیستم ایمنی بدن در امان می‌ماند.

وی گفت: دانشمندان از مدت‌ها پیش حدس می‌زدند كه ژن LAT كلید توانایی تبخال برای باقی ماندن و پنهان شدن در داخل سلول‌های عصبی است، اما هیچ كس از چگونگی این فرآیند اطلاعی نداشت.

تبخال عبارت از یك عفونت ویروسی مسری و شایع است كه گاهی با زرد زخم اشتباه گرفته می‌شود و عامل بروز آن ویروس 1 - HSV  است.

این بیماری معمولا لب‌ها، لثه‌ها و ناحیه دهان و به ندرت قرنیه و گاهی هم ناحیه اندام‌های تناسلی را درگیر می‌كند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -