تبلیغات
روزنامه دیواری - تاثیر كافئین در جلوگیری از ریزش مو
لطفا نظر بگذارید...

تاثیر كافئین در جلوگیری از ریزش مو

14 بهمن 87 02:45 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: زیست شناسی ،
براساس مطالعات اخیر دانشمندان آلمانی ، در موسسه تحقیقاتی كورت ولف علت اصلی ریزش مو در بیشتر موارد عامل هورمونی است و حساسیت شدید ریشه‌های مو به فرم فعال هورمون تستسترون (دی هیدرو تستسترون) در بیشتر موارد زمینه ساز ریزش‌های زود هنگام و در ادامه بوجود آمدن طاسی در افراد است كه این عارضه را به نام طاسی آندروژنی (آندروژنیك آلوپشیا) می‌شناسیم.
این نقیصه ارثی و از نسلی به نسل دیگر قابل انتقال است. براساس مطالعات اخیر ، جایگاه ژن طاسی روی كرومزوم‌های جنسی x و y قرار ندارند ، بلكه روی كرومزوم‌های اتوزمال واقع است ، ولی تا كنون جایگاه دقیق آن روی سری كرومزوم‌های اتوزمال (1 تا 22) مشخص نشده است.

این نوع ریزش مو در مردان با آغاز سن بلوغ شروع می‌شود و طبق یكی از الگوهای مشخص (الگوی‌همیلتون) توسعه می‌یابد كه در بیشتر  موارد این نوع ریزشها از قسمت شقیقه سر شروع و در مرحله دوم قسمت وسط سر دچار طاسی می‌شود و نهایتا با اتصال قسمت شقیقه‌ای به ناحیه مركزی طاسی كامل می‌شود.

در خانم‌ها معمولا این نوع ریزش با نزدیك شدن به سنین یائسگی و افت شدید در میزان هورمون زنانه (استروژن) پدید می‌آید و در تعداد زیادی از آنها همان الگوی ریزش موی مردانه وجود دارد.

تحقیقات موسسه كورت ولف با هدف خنثی كردن تاثیرات منفی دی هیدرتستسترون روی ریشه‌های مو از طریق استفاده موضعی از كافئین انجام گرفت و طی این روند، محققان از روش مقایسه‌ای كاشت فولیكول‌های زنده مو در محیط كشت بافت استفاده كردند و به مقایسه 2 سری از نمونه‌ها پرداختند كه در یك گروه ریشه‌های مو در محیط با تستسترون در تماس بودند و در گروه دیگر ریشه‌های مو در محلولی از تستسترون و كمپلكس كافئین با مقیاس معلوم كشت داده شده بودند.

نتایج آزمایش‌ها روزانه مورد مقایسه قرار می‌گرفت و در پایان امر، مقایسه 2 گروه از طریق استفاده از میكروسكوب الكترونی انجام شد.

نتایج نشان دهنده این بود كه در پلیت حاوی تستسترون ریشه‌های مو پس از مدت زمانی تحلیل رفته بودند و هیچ رشدی در این نمونه‌ها مشاهده نشد ؛ در صورتی كه در گروه دوم نمونه‌ها كه با كمپلكس كافئین تیمار شده بودند ریشه‌ های مو رشد كرد و افزایش طولی و قطری چشمگیری مشاهده ‌شد.

مكانیسم عمل بیوشیمیایی تركیبات كافئین: از دیدگاه سلولی هورمون تستسترون در افراد مبتلا به اندروژنیك آلوپشیا با تاثیر روی حاملان انرژی در سلول (CAMP) از تولید این تركیبات جلوگیری می‌كنند و همچنین آنزیم فسفودی استراز كه به صورت طبیعی در بدن افراد وجود دارد، می‌تواند  CAMP  یا حامل انرژی سلولی را به تركیبی بی اثر به نام (AMP 5)  تبدیل كند و در نتیجه در شرایطی كه حاملان انرژی به وجود نمی‌آیند، چرخه متابولیسمی در ریشه‌های مو قطع می‌شود و ریشه‌ها تحلیل می‌روند و می‌میرند.

ولی در تحقیق اخیر نشان داده شد كه كمپلكس كافئین كه به صورت موضعی با ریشه‌های مو در تماس بوده كه با خنثی كردن تاثیرات هورمون تستسترون و آنزیم فسفودی استراز باعث شده است  روند تولید (CAMP)  ادامه یابد و چرخه متابولیسمی در سلول‌های ریشه مو كامل شود و در نهایت شاهد رشد و نمو سلول‌ها در این منطقه باشیم.

در مرحله دوم،تحقیقات پس از اثبات كارآمد بودن تركیبات كافئین محققان سعی در تولید بعضی ناقل‌های شیمیایی كردند كه بتوانند با كمك گرفتن از این تركیبات در انواع شوینده‌ها و تونیك‌های تقویتی طبی تركیبات كافئینه را از لایه ابتدایی سطح پوست (استراتوم كورنئوم) بگذرانند و به ریشه‌های مو برسانند.

به این منظور در این روش تحقیقاتی از تركیبات الكلی زود جذب استفاده شد و نیز برای اندازه‌گیری میزان پخش مفید تركیبات در میان فولیكول‌های مو از طریق شوینده یا تونیك از روش اسپكتروسكوپی جرمی حساس به روی مدل زنده استفاده شد كه نتایج آزمایش‌ها نشان دهنده جذب مفید تركیبات در مدت 2 دقیقه از سطح پوست سر بود و در بررسی نمونه‌های زنده اثبات شد كه تركیبات كافئینه پس از 2 دقیقه از مصرف موضعی روی سلول‌های فولیكول مو قابل مشاهده‌اند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -