تبلیغات
روزنامه دیواری - پروژه صلح ستارگان، رسماٌ پروژه ویژه سال جهانی نجوم شد
لطفا نظر بگذارید...

پروژه صلح ستارگان، رسماٌ پروژه ویژه سال جهانی نجوم شد

12 بهمن 87 06:11 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: نجوم ،
بنابه اعلام کمیته برگزارکننده سال جهانی نجوم، پروژه صلح ستارگان به طور رسمی از این پس پروژه‌ای ویژه و جهانی محسوب می‌شود.

پروژه ویژه صلح ستارگان، پروژه‌ای جهانی است که قصد دارد با برگزاری شبهای رصدی مشترک و همزمان در دو سوی مرزهای آبی و خاکی کشورهای سراسر جهان نشان دهد که آسمان بدون مرز پلی است میان تمدن ها و فرهنگ ها و ملتها و برای تمامی فرهنگ ها، ملت ها و نژادها یکسان است. برگزارکنندگان پروژه صلح ستارگان، گروه های فعال نجوم آماتوری در سراسر جهان هستند که داوطلبانه به پروژه صلح ستارگان پیوسته‌اند.

در سال جهانی نجوم، دو گونه پروژه جهانی اجرا میشود، نخست پروژه های بنیادی که از طرف اتحادیه بینالمللی نجوم و یونسکو معرفی و اجرا شدهاند و پس از اتمام سال جهانی نجوم مورد ارزیابی قرار میگیرند تا میزان اثر بخشی این پروژهها مشخص گردد. اما دستهای دیگر از پروژهه ای جهانی به نام پروژه های ویژه، پروژه هایی هستند که حداقل یکی از اهداف سال جهانی نجوم را در برمیگیرند و دربرگیری جهانی دارند.

سال جهانی نجوم تاکنون 11 پروژه بنیادی و 7 پروژه ویژه را در فهرست فعالیت های سال جهانی نجوم، سال 2009، قرار داده بود، که با اعلام رسمی کمیته برگزاری سال جهانی نجوم با افزوده شدن پروژه صلح ستارگان و پروژه دیگری به نام بلست به مجموعه پروژه‌های ویژه، تعداد این پروژه‌ها به عدد 9 رسید.

پروژه صلح ستارگان میکوشد تا با همکاری با دیگر پروژههای سال جهانی نجوم به اثربخشی این سال بیافزاید. هفته پیش پروژه صلح ستارگان و شب یوری با هم همکار شدند تا بتوانند با درآمیزی زیبایی های آسمان و شگفتیهای سفر به فضا با کمک گروه های همکار خود در سراسر جهان، گامی مشترک در جهت تاثیرگذاری سال جهانی نجوم و درک شگفتی فضا برای عموم مردم بردارند.

پروژه صلح ستارگان، پروژهای است که سازمان مردم نهاد صلح آسمانی و انجمن نجوم ایران با همکاری یکدیگر سازماندهی میکنند. انجمن نجوم ایران عامل برگزاری سال جهانی نجوم در ایران است. تاکنون 10 گروه نجومی از 9 کشور جهان برای برگزاری این پروژه اعلام آمادگی کردند. لازم به ذکر است، پروژه صلح ستارگان در آغاز سال جهانی نجوم با برگزاری رصد عمومی مشترکی در دو سوی آبهای خلیج فارس در جزیره قشم ایران و شهر دبی امارات متحده فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.

گروه برگزارکننده صلح ستارگان، مشتاقانه از تمامی گروه های فعال نجومی در سراسر جهان می خواهد که برای برگزاری این پروژه در حوالی مرزهای آبی، خاکی آزاد و خاکی غیرآزاد به گروه صلح ستارگان بپیوندند، تا با کمک یکدیگر بتوانیم دوستی و آرامش را با درک شگفتیهای آسمان برای مردم به ارمغان بیاوریم.

«هرکجا هستم باشم، آسمان مال من است» سهراب سپهری، شاعر معاصر ایرانی
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -