تبلیغات
روزنامه دیواری - هر آنچه لازم است درباره وبلاگ‌ها بدانید
لطفا نظر بگذارید...

هر آنچه لازم است درباره وبلاگ‌ها بدانید

2 بهمن 87 10:06 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: آموزش رایانه ،
مقدمه
زمانی كه هم اكنون در آن زنـدگی می‌كنیم، عصر ICT اسـت و افراد بـیش از گذشته مایـل و در مـواردی ناچار هستنـد كه در سریع‌ترین زمان و راحت‌ترین شكل ممـكن از مطالب و اخـبار داغ موردنظر خود مطلع شوند و با دیگر علاقمندان تبادل افكار داشته باشـند. به همین دلیل، چند سالی است بـحث بلاگ مطرح شـده و رفـته رفـته در حال تبدیل شـدن به یكی از ضروریات زندگی در عصـر اطلاعات و ارتـباطات اسـت و نام‌گذاری 31 آگوسـت به عنـوان روز جـهانی بلاگ (Blog Day) دلیـلی بـر همین مدعاست. به همین منظور، این مقاله سعی دارد شما را با مفهوم بلاگ، قابلیت‌های بلاگ، انواع آن و سایر مفاهیم مرتبط با بلاگ آشنا كند. توصیف وبلاگ
وبلاگ (Web log) یا به طور عامـیانه و اختـصار بلاگ (blog) یـك صفـحه وب اسـت كه توسط شـخص، گـروه یا سازمان و موسـسه ایـجاد و مدیـریـت می‌شـود. وبلاگ‌ها بــرخلاف وب‌سایت‌ها كه ساختاری، پیچیده دارنـد و شامـل یـك صـفحه آغازین به نام HomePage با تعدادی پیونـد به صفحات دیـگر همان سایت یا صفحاتی از سایت‌های دیگر هـستنـد، گرافیك و ساخـتاری ساده دارنـد و زبـان نوشــتاری آنها خـودمانی و غیـررسمی است.
هـر وبلاگ معمـولاً در حـوزه‌ای خاص مانند آموزش، سیاسـت، پزشكی، معماری و غیره فـعالیـت می‌كنـد كه هر یك از آنـها علاقمندان و مراجعان خاص خود را دارنـد و آنـها به سـرعـت و در فـضای مجازی با یكدیگر و افكار یكدیگر آشنا می‌شوند. به عنوان مثال، اگر بلاگی در زمیــنه پزشـكی راه‌اندازی شده باشد به طور معمـول می‌توانید اطلاعاتی راجع به اكتشافات و نوآوری‌های جدید پزشكی، داروها و درمان‌های تازه، سمینارها و كنفرانس‌های پزشـكی و در صـورتی‌كه دارای آرشیـو باشد، نوشته‌ها و مقالاتی از قبل را نیز در آن بیابید. در لغت‌نامه بلاگ، به بلاگ‌هایی كه در حوزه هنر فعالیت دارند، به اصطلاح artlog گفته می‌شـود و بر همین اساس بلاگ‌هایی به نام photoblog (عكس و عـكاسی)، MP3 blog (موسـیقی)، Vlog (ویدئـو) و Podcasting (انتشار صـوت و اطلاع‌رسانی صـوتی) هـمگی بخشی از طیـف وسـیع رسانه‌های اجتماعی یا Social Media بوده كه در اینترنت قابل دسترسی و مشاهده هستند.

ویژگی‌ها و مزیت‌های وبلاگ
اكنـون كه با مفهوم وبلاگ آشنا شـده‌اید، به ارائه توضیـحاتی پیرامون ویژگی و مزیت بلاگ می‌پردازیم:
-1 وبـلاگ در قـیاس با وب سایــت دارای دسـتـرسی آزاد و عمومی است و هر فردی می‌توانـد مـحتوای آن را مشاهده كند. پیام‌ها و نوشته‌هایی كه روی بلاگ قرار داده می‌شوند به ترتیب زمانی و از جدیـد به قدیم مرتب شده و قابل مرور هستنـد و در صورت تمایل می‌توانید با تكمیل فرم مختصری كه برای ارسال نظرات و پیشنهادات تعبیه شده، دیدگاه و نظـر خود را پیرامون بلاگ و موضوعات آن برای صاحب وبلاگ ارسال كنید.
-2 طـراحی و بارگـذاری یك وب‌سایـت نیازمنـد آشــنایی با نرم‌افزارهای خاص طراحی صفحات وب، بانك‌های اطلاعاتی و زبان‌های برنامه نویسی تحت وب اسـت. یعنی اینكه فـرد باید از دانش و اطلاعات مناسـبی در این زمینه بـرخوردار باشد و یك فرد ناآشنا یا مبتـدی در علم كامپیوتـر خـودش نمی‌توانـد وب سایتی را طراحی و ایـجاد كند. در حالی‌كه، راه‌اندازی یـك بلاگ كاری بسیار آسان اسـت كه توسـط سرویس‌دهنده‌های بلاگ ظرف چند دقیـقه و طی چند مـرحله كوتاه انـجام می‌شـود كه چندان نیازمند مهارت و دانش خاصی نیست.
-3 وبلاگ‌ها عموماً از سه عنصـر اصـلی شامـل متن، تصاویر و پیوندها تشكیل می‌شـوند كه در مـیان ایـن سه عنصر، متن بـخش اصـلی و اساسی اسـت و به‌ویژه در وبلاگ‌های خبـری كه مـربـوط به خبـرگزاری‌ها و روزنامه‌نگاران اسـت، آنـچه كه مهـم و دلیل مـشاهده توسط علاقمندان اسـت همان خبرها و نوشته‌ها هستند. قرار دادن پیوند به وبلاگ‌های دیگری كه مربوط به افرادی با تفكـر و خط مـشی مـشابه با صاحب بلاگ هستنـد و یا از نظر موضـوعی قـرابتی با ایـن بلاگ دارنـد، امری رایج بوده و نشان‌دهنده نوعی تـعامل و هـمكاری بین وبلاگ‌هاست.
اسامی وبلاگ‌های محبوب و مورد علاقه به‌طـور معمـول در قسمـتی از سمـت راست یا چپ صفـحه اصلی بلاگ قرار دارند كه به آن blogroll گفته می‌شود.
-4 سرعــت به روز رسانی وبلاگ‌ها بسـیار سریع اسـت و از این رو می‌توانند اخبار و وقایع را در زمانی بسـیار كوتاه‌تر از روزنامه‌های سنـتی در وب منتشر كرده و هزاران نفـر از مردم را مطلع كنند، به همین دلیل اسـت كه امروزه بلاگ‌ها رقیبی جدی برای روزنامه‌ها و جراید سنتی محسوب می‌شوند و برخی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران دل خوشی از آنها ندارند!
-5 در قیاس با وب سایت‌ها، بلاگ‌ها كمتر به دنبال كسب انتفاع مالی هستنـد و بیشتر به منظور توسعه تجـربه با دانـش خاص، انتشار اخبار و سرگرمی ایجاد می‌شوند.

توضیح چند اصطلاح
Blogger: به كـسی كه وبلاگی را راه‌اندازی و مدیریت می‌كنـد، گفته می‌شود.
Blogsphere: به مجمـوعه هـمه وبلاگ‌ها در ایـنتـرنـت گفته می‌شود و معادل دیگری برای آن، واژه Blogspace است.
Post: به هـر مطلـب انتشار یافته روی وبلاگ گفته می‌شـود و برخی از بلاگ‌ها دارای قسمتی تحت عـنوان پسـت‌های جدید یا آخرین مطالب پست شده هستند.

انواع وبلاگ‌
انـواع بلاگ‌ها را بر اساس چگـونگی نوشتـن محتوا و مدیریت آنها می‌توان در دو گروه طبقه‌بندی كرد:
بلاگ‌های فردی (Personal blogs)
اكثر بلاگ‌ها حاصل افـكار، خاطرات، تجـربیات و احسـاسات blogger هستند كه به زبان خودمانی و دوستانه نوشته می‌شوند.
بلاگ‌های گروهی (Corporate blogs)
ایـن بلاگ‌ها بیشتـر در جهـت توسـعه كسب و كار، بازاریابی، شاخص كردن یـك نام و نشان (brand) و یا اهـداف انـتفاعی دیگر استـفاده می‌شـوند و شـیوه نگارش آنـها معمـولاً حالت رسمی دارد هرچند كه نمونه‌هایی غیرانتفاعی نیز از بلاگ‌های گروهی وجود دارنـد.
از سـویی دیگر، بلاگ‌ها بـراساس نـوع موضوع مورد توجه و علاقمندانی كه دارند نیز قابل دسـته‌‌بندی هستنـد و از این لــحاظ به انــواع متنـوعی تقسیم می‌شوند كه Travel blogs Political blogs ،Fashion blogs ،Education blogs نـمـونه‌هایی از دسـته‌بنـدی موضـوعی بلاگ‌ها هستند. در ضمن، به بلاگ‌هایی كه سوالات علاقمنـدان را در قالـب فرم موجود روی بلاگ و یا از طریق پست الكترونیكی دریافت می‌كنند و سپس به‌طور فردی و موردی یا عمومی به آنها پاسخ می‌دهند، Question blogs و یا به اختصار Qblogs گفته می‌شود.


دایركتوری‌ها و موتورهای جست‌وجو
با افزایش روزافزون بلاگ‌ها، تعداد دایـركتوری‌ها و موتـورهای جسـت‌وجـوی بلاگی كه تــوسـط آنـها می‌تـوان در بـلاگ‌ها و پـست‌ها جسـت‌وجو كـرد، رو به افـزایش اسـت. BlogScope كه متعلق به دانشگاه تورنتو كانادا اسـت، در حال حاضر بـیش از 30 میلیون بلاگ را مرور و در پست‌های آنها جست‌وجو می‌كند. .Bloglines و Technorati نمـونه‌هایی دیگر از دایـركتوری و جست‌وجوگرهای بلاگی هستند. بد نیـست بدانـید درحالی‌كه در اواسط سال 2003، تعداد وبلاگ‌ها حدود 5/2 الی 3 میلیون تخمین زده می‌شد، امروز این عدد به بیش از ده برابر رسیده است.

سرویس‌دهنده‌های وبلاگ
هم اكنـون با رونـد روبه رشـد راه‌اندازی وبلاگ‌های فردی و گروهی، سرویس‌دهنده‌های مختلفی برای ایجـاد وبلاگ وجـود دارنـد كه بیشتـر آنها به‌طور رایگان خـدمات ارائه می‌كنـنـد و برخی دیگر نیز بخشی از خـدمات و قابلیت‌ها را به‌طور رایگان ارائه می‌دهند. اما ارائه خـدمات بیشتـر منوط به پرداخـت هزینه اسـت. در مـیان سرویس‌دهنـده‌های بلاگ، Blogger با آدرس www.blogger.com كه سـرویـس آن متـعلـق به Google اسـت، (در سال 2003 توسـط این شـركت خریداری شـد) از معروف‌ترین سـرویـس‌دهنـده‌های خارجـی اسـت كه از زبان فارسی نیـز پـشتیبانی می‌كنــد؛ از ایـن‌رو در مـیان طرفـداران بلاگ در كشـور ما نیز كاملاً شناخته شـده بوده و بسیاری از علاقمندان وبلاگ در blogger دارای بلاگ هستند.
اما در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، سرویس‌دهنده‌های داخلی نیز بیكار نبوده و سایت‌های فراوانی هستنـد كه خـدمات وبـلاگ ارائـه می‌دهنـد. Blogfa ،Persianblog و Parsiblog نمـونه‌هایی از این سرویـس‌دهنـده‌ها هستـنـد. در ادامه، آدرس اینترنتی تعدادی از سرویس‌دهنـده‌های بلاگ فارسی ذكر شده است. پیشنهاد می‌كنـم در صـورتی كه مایـل به داشـتن وبلاگ فارسی هستیـد، حتماً سـری به این سایـت‌ها بـزنید و امكانات و گرافیك آنها را با هم مقایسه كـرده و بهـترینی را كه مناسب می‌دانید، انتخاب كنید:
www.persiablog.ir
www.parsiblog.com
www.mihanblog.com
www.blogfa.com
news.sepehrblog.ir
weblog.zendehrood.com


سخن آخر
چنانچه مایل به یافتـن بلاگ‌های بـرتر در زمینه‌های مختلـف هستید، می‌تـوانید از موتـورهای جسـت‌وجـو ماننـد Google استفاده كنید. به عنوان نمونه، برای یافتن بهترین بلاگ‌ها از نظر طـراحی، عبارت best designed blogs را مـورد جـست‌وجو قرار دهیـد و یا چنانچه به دنبال بلاگ‌هایی در زمـینه توسعه و برنامه‌نویسی وب هستید، عبارت blogs for web developers را جست‌وجو كنید تا فهرستی از بلاگ‌های مربوطه را بیابید.
منبـع عظیـمی از اطلاعات در اینترنـت در خدمـت شـماست؛ از اطلاعات مفید و ارزنده بی‌بهره نمانید.
 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -