تبلیغات
روزنامه دیواری - جدال طوفان های خورشیدی با دنیای تکنولوژی
لطفا نظر بگذارید...

جدال طوفان های خورشیدی با دنیای تکنولوژی

2 بهمن 87 08:25 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: نجوم ،
بنابر یک گزارش جدید، بار دیگر که زمین در معرض یک فوران خورشیدی عظیم قرار گیرد، جامعه ی وابسته به تکنولوژی به زانو در خواهد آمد.

فوران های شدید پلاسما از خورشید که به نام "دفع خرمنی جرم" خوانده می شود، می تواند با ایجاد تداخل الکترومغناطیسی اثرات مخربی بر تکنولوژی داشته باشد. یک انفجار سهمگین در سال 1989 شبکه ای از خطوط برقی در کبک را برای چندین ساعت از کار انداخت.

قدرتمندترین انفجار خورشیدی بی سابقه در سال 1859 اتفاق افتاد. در آن زمان، این انفجار تنها ارتباطات تلگرافی را مختل کرد. ولی اگر همان انفجار امروزه رخ می داد، اثرات مخرب پایداری را بر روی شبکه های برق، منابع آب و چرخه ی طبیعی آن، مواد خوراکی فاسد شدنی، داروها و دیگر ضروریات بوجود می آورد.

از طرفی ترانسفورماتورهای آسیب دیده که ولتاژ برق را تغییر می دهند، به معضلی بزرگ و اساسی تبدیل می شدند. به گفته «دنیل بیکر»(Daniel Baker) از دانشگاه کلورادو اگر تعداد زیادی از این ترانسفورماتورها بر اثر یک انفجار عظیم خورشیدی آسیب ببینند و مجبور به خارج کردن آنها از شبکه شویم زمان زیادی برای جایگزینی آنها نیاز است. ضمن اینکه به تعداد کافی ترانسفورماتور نداریم و باید بطور سفارشی ساخته شوند.

 

                 Image

یک پژوهش جدید که هفته گذشته در مجله نیوساینتیست به چاپ رسید پیشنهاد می کند که احتمال چنین انفجارهای عظیمی در خورشید تا چند دهه آینده وجود ندارد و خورشید مدت زیادی را در آرامش به سر خواهد برد. با این حال چنین پیش بینی هایی با عدم قطعیت های بسیاری همراه است. 

 

خوشبختانه راه هایی برای کاهش خطرات ناشی از چنین فاجعه ای وجود دارد. به عنوان مثال، تغییرات نسبتا کم هزینه در مدارهای ترانسفورماتور می تواند آسیب پذیری آنها را در برابر اثرات طوفان خورشیدی کاهش دهد و مقاومتشان را در مقابل آسیب ها از 60% به 70% برساند.

 

(برداشت هرگونه مطلب از این سایت تنها با ذکر نام نویسنده و آدرس کامل منبع آزاد می باشد)دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -