تبلیغات
روزنامه دیواری - کشف امواج رادیویی متعلق به نخستین ستاره های جهان
لطفا نظر بگذارید...

کشف امواج رادیویی متعلق به نخستین ستاره های جهان

2 بهمن 87 07:20 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: نجوم ،
آزمایشی جدید که در یک بالون در آسمان انجام گرفته است راز یک سیگنال رادیویی را كه به نظر می رسد از ماوراء كهكشان راه شیری آمده است آشكار نمود.گرچه ستاره شناسان هنوز توضیح روشنی برای این امواج ندارند اما بر این باورند كه این امواج می تواند مربوط به نخستین نسل از ستارهای جهان باشد. این نویز توسط دستگاهی به نام آركید (ARCADE) که توسط یک بالن حمل می شد در تیر ماه 1384 و طی چهار ساعت پرواز در ارتفاع 37كیلومتری از آسمان تكزاس کشف شد. این دستگاه از ناحیه ای حلقه­ای شکل كه 7% آسمان را در برگرفته بود نقشه برداری كرد. Image

  این تیم بر آن شد تا  انحرافات ناچیز بوجود آمده در طیف ریزموج پس­زمینه كیهان ، همان اولین تابش های منتشر شده بعد از انفجار بزرگ (بیگ­بنگ) را مورد بررسی قرار دهد. اما پس از كم كردن منابع رادیویی شناخته شده در كهكشان راه شیری و سایر كهكشان ها،  آنچه همواره باقی می­ماند اصوات رادیویی ناشناخته ای بود که به نظر می رسید سراسر آسمان را در بر گرفته و شش برابر بلندتر از همه منابع نجومی شناخته شده ای است که با همان فرکانس با هم ترکیب شده اند.

«آلن كوگات» (Alen Kogut) مدیر ARCADE از مركز پرواز فضائی گودارد(Goddard)، با حضور در جلسه انجمن نجومی آمریكا در كالیفرنیا این اصوات باقیمانده را شواهدی مهیج دال بر وجود پدیده ای نو دانست كه در حال وقوع است.

نخستین درخشش ستاره

اگر چه منبع این سیگنال نامشخص است، اما احتمال میرود این اصوات رادیویی آخرین آوای ساتع شده از نخستین ستارگان جهان باشد. ستارگان غول پیكری كه صدها بار بزرگتر از خورشید بودند و در نخستین میلیارد سال ابتدایی بعد از تولد جهان مرده اند. فوران ذرات باردار ناشی از رمبش هسته ستاره در  یك سیاهچاله باعث گسیل اصوات رادیویی شده است كه  می تواند بخشی از آن سیگنال نامعلوم باشد.

تیم دیگری از اختر شناسان  در سال 1383 شناسایی نور فروسرخ ناشی از نخستین ستارگان را اعلام نمودند. آنها بیان داشتند كه نور فروسرخی را كه تلسكوپ اسپیتزر قادر به ردیابی آن از طریق كهكشانها یا ستارگان خاص نیست، باید از تابش نخستین ستارگان جهان ناشی شده باشد. اما سایر اخترشناسان آن را برخاسته از كهكشانهای همسایه ای كم نور دانستند كه  از چشمان اسپیتزر پنهان مانده اند.

همچنین احتمال می رود كه این اصوات رادیویی توسط كهكشانهای دور دستی ایجاد شده كه سیاهچاله های عظیم آنها ذرات باردار با سرعت بسیار بالا را ایجاد می كنند.

Image 

برای مشاهده علام رادیویی ، ARCADE حدود 2000 لیتر هلیوم مایع را برای خنك كردن ابزار و ردیاب هایش تا دمای 270- درجه سانتی گراد حمل نمود. برای ایجاد شرایطی یكسان روی زمین نیاز به عایق بندی یك تلسكوپ در اتاق خلاء دارد كه این امر بخاطر ایجاد مانع بین تلسكوپ و تابشی كه باید ردیابی گردد، موجب كاهش  دقت رصد خواهد شد.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: نجوم ،
دنبالک ها: روزنامه دیواری ،
آخرین ویرایش: - -