تبلیغات
روزنامه دیواری - اختفای ماه با HIP ها
لطفا نظر بگذارید...

اختفای ماه با HIP ها

2 بهمن 87 08:15 ب.ظ

نویسنده : امین شهپری
ارسال شده در: نجوم ،
ماه در حركت ماهیانه خود به گرد زمین اجرام بسیار را پنهان می‌سازد و بامداد چهارشنبه فرصت مناسبی است تا شاهد اختفایی دیگر باشیم.

 

تصویری از افق صبحگاهی 2 بهمن‌ماه

تاكنون به نظاره‌ی اختفای ماه با سیارات و ستارگان مهم آسمان شب نشسته‌ایم ولی ماه ستارگان بی‌شماری را در طی هر شبانه‌روز در پشت خود مخفی می‌كند. یك نمونه از این ستارگان در فهرست HIP است كه توسط ماهواره‌ی هیپارخوش در 2 سال فعالیت خویش به سال 1989 تهیه شده است. این ماهواه در طی فعالیت خود، حركت و قدر قریب به 120 هزار ستاره را اندازه‌گیری كرد. در واقع این ماهواره برای نسل جدید كاری را انجام داد كه هیپارخوس قریب به 2100 سال قبل برای منجمان آن روزگار انجام داد.

در بامداد چهارشنبه 2 بهمن‌، ماه 2 ستاره‌ی فهرست HIP را با فاصله‌ی زمانی كم مخفی می‌كند. ابتدا در ساعت 03:39 به زمان مركزی ایران می‌توانیم شاهد پایان اختفای ماه و ستاره‌‌ای از قدر 4.9 به نام HIP78650 باشیم. در واقع به دلیل طلوع ماه مناطقی از شمال غربی ایران نمی‌توانند شاهد اختفا باشند و در عوض مناطق واقع در جنوب شرق تمام مراحل اختفا را شاهد خواهند بود و حتی مناطقی در شمال و جنوب شرقی، شرق و شمال ایران می‌توانند این اختفا را به صورت خراشان مشاهده كنند.

 

اختفای ماه و ستاره‌ی  HIP 78650

 

اختفای بعدی ماه با ستاره‌ای از قدر 5.3 به نام HIP79050 خواهد بود كه در ساعت 05:55 به زمان مركزی ایران آغاز می‌شود. به دلیل نزدیك‌شدن به زمان سپیده‌دم، پایان اختفا تنها از غرب و شمال غربی ایران قابل مشاهده خواهد بود. لازم به ذكر است به دلیل عبور ماه از تربیع دوم، میزان درخشندگی ماه بسیار پایین آمده است و لذا می‌توان اختفای ماه با این ستارگان قدر بالا را شاهد باشیم. ولی فراموش نكنید كه به دلیل كم‌نور بودن این ستارگان تحت هر شرایطی بایستی اختفاها را با تلسكوپ مشاهده نمایید. البته تماشای اختفای HIP79050 به دلیل شروع از لبه‌ی روشن ماه به مراتب سخت‌تر است و احتیاج به ابزار اپتیكی قوی دارد.

 

اختفای ماه با ستاره‌ی HIP 79050

 

این دو اختفا در صورت فلكی عقرب رخ می‌دهد و كمی ‌دورتر دنباله‌دار نو ظهور Lulin شاهد اختفای ماه با این دو ستاره خواهد بود و از طرفی ستاره‌ی قلب‌العقرب در 5 درجه‌ای ماه نیز ناظر این اختفا خواهد بود. لازم به ذكر است كه برای تماشای اختفای بی‌نظیر ماه و ستاره‌ی قلب‌العقرب نیز بایستی تا اولین دقایق بامداد دوشنبه 21 اردیبشهت 1388 منتظر بمانید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -